Scroll to top

Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik

Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik jest pierwszą firmą, która rozpoczęła produkcję łożysk tocznych na terenie Polski. Pierwsza partia 1000 szt. łożysk 6204 została wyprodukowana 1 maja 1949 roku. Proces upaństwawiania i przekształcania w spółkę akcyjną został rozpoczęty w 1995 roku i wtedy fabryka z Przedsiębiorstwa Państwowego została przekształcona w Spółkę Akcyjną.

2 sierpnia 2013r. firma ZXY Luxemburg wchodząca w skład Tri-Ring Group nabyła od Agencji Rynku Rozwoju Przemysłu S.A. 89,15% akcji Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. W chwili obecnej jest w posiadaniu ponad 95% akcji przedsiębiorstwa. Prywatyzacja firmy była początkiem wielu zmian zarówno w strukturach osobowych jak i wyposażeniu fabryki. Po mimo obaw załogi i przedstawicieli związków zawodowych działających na terenie fabryki udało się osiągnąć porozumienie korzystne dla obu stron. Obecnie fabryka zatrudnia około 2100 osób. Kapitał założycielski firmy wynosi 18 mln. Euro a roczne obroty sięgają 70 mln. Euro. Między 2013 a 2014 rokiem wartość sprzedaży Fabryki Łożysk Tocznych S.A. wzrosła o 10,74%. Obecne prognozy wskazują na utrzymanie się tendencji wzrostowej zarówno jeśli chodzi o ilość jak i dochód uzyskany ze sprzedanych produktów.

Asortyment fabryki składa się w przeważającej części z łożysk stożkowych i kulkowych. Na liniach produkcyjnych powstają ponad to łożyska walcowe, baryłkowe i specjalne. Czynnikiem wyróżniającym FŁT Kraśnik S.A. od pozostałych fabryk jest możliwość zaprojektowania łożyska przystosowanego do pracy w warunkach określonych przez zamawiającego. Dzięki dobrze wyposażonemu zapleczu technologicznemu możliwa jest analiza wytrzymałości, odporności na zużycie oraz wpływu czynników zewnętrznych na żywotność i parametry łożyska.
Do produktów wytwarzanych przez spółkę należą też maszyny i urządzenia specjalne. Na terenie zakładu produkowane są szlifierki do szlifowania bieżni i otworów pierścieni łożyskowych, dogładzarki do bieżni pierścieni łożyskowych, prasy hydrauliczne do kalibrowania pierścieni, myjki, urządzenia konserwujące, półautomaty montażowe, wrzeciona szlifierskie, prowadnice toczne, demagnetyzatory, urządzenia do wytwarzania mgły olejowej oraz diamentowniki rotacyjne.
Ponadto świadczone są usługi w zakresie regeneracji części i podzespołów obrabiarkowych oraz produkcji narzędzi i specjalistycznego oprzyrządowania.

Spółka przykłada dużą wagę do rozwoju i utrzymywania wyposażenia fabryki na najwyższym poziomie gwarantując przy tym najwyższy standard oferowanych wyrobów zgodny z najnowszymi normami. Pod okiem profesjonalistów na halach produkcyjnych pracują maszyny renomowanych producentów. W swoim parku maszynowym spółka posiada centra obróbcze 3 i 5 osiowe firmy Mazak, Automaty tokarskie firmy Mazak i Murata. Na uwagę zasługują też agregaty rolkowe do obróbki cieplnej pierścieni łożyskowych firmy Wienstroth.
Szczególna uwaga przykładana jest do oceny metrologicznej. Na wyposażeniu działów kontroli jakości i działu rozwojowego znajdują się najwyższej klasy urządzenia światowej firmy Taylor Hobson oraz Leitz.